manchester-cityΜε την αναμέτρηση της Wigan με τη Manchester City στο DW Stadium ολοκληρώνεται το πρόγραμμα της 21ης αγωνιστικής της Premier League. Η City έχει την ευκαιρία να αποκαταστήσει το προβάδισμα τριών βαθμών έναντι της συμπολίτισσας United την ώρα που οι Latics είναι στα χειρότερά τους.

Η Manchester City (στο 1.35) φιλοδοξεί να επιστρέψει στις εκτός έδρας επιτυχίες έπειτα από τέσσερις ανεπιτυχείς προσπάθειες. Η ομάδα του Roberto Mancini έχει να πανηγυρίσει σε ταξίδι της από τις 5 Νοεμβρίου, όταν κέρδισε την QPR με 3-2. Και έχει καλές τύχες για να το κάνει αυτό φιλοξενούμενη από τη Wigan (στο 8.00), μιας και διαθέτει την καλύτερη επίθεση στην Premier League, με 56 γκολ ενεργητικό – μόλις τέσσερα λιγότερα από όσα σημείωσε πέρυσι σε ολόκληρη τη σεζόν!

Ένα στοιχείο που αξίζει να αναφερθεί είναι πως η City είναι η μοναδική ομάδα της κατηγορίας που δεν έχει δεχθεί γκολ στο πρώτο 25λεπτο των αγώνων της! Από την άλλη πλευρά, η Wigan έχει δεχθεί 11 γκολ στο τελευταίο 15λεπτο των αγώνων της, περισσότερα από κάθε άλλη ομάδα. Επομένως είναι πολύ πιθανό να σημειωθούν περισσότερα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο (στο 1.833 στην αγορά Ημίχρονο με τα Περισσότερα Γκολ).

Η πρόσφατη παράδοση είναι συντριπτικά με το μέρος της Manchester City. Είναι χαρακτηριστικό πως οι Citizens έχουν κερδίσει τα τέσσερα τελευταία ματς κόντρα στη Wigan ανεξαρτήτως έδρας, χωρίς μάλιστα να δεχθούν γκολ! Με δεδομένο πως οι Latics του Roberto Martinez έχουν τη χειρότερη επίθεση της Premier League, με μόλις 18 γκολ σε 20 αγωνιστικές, είναι πιθανότατο να εμφανιστεί το no goal (στο 1.909 στην αγορά Ομάδες που θα Σκοράρουν).

Ουραγός η Wigan και χωρίς νίκη εδώ και πέντε αγώνες. Εχοντας κερδίσει μόλις σε ένα από τα 10 παιχνίδια πρωταθλήματος μέσα στο DW Stadium. Εχοντας συμπληρώσει οκτώ αγώνες χωρίς εντός έδρας νίκη – αρνητικό ρεκόρ συλλόγου. Εχοντας αποκλειστεί μεσοβδόμαδα και από το FA Cup από την Swindon, ομάδα της League Two. Πρωτοπόρος – έστω και με παρέα – η Manchester City, έρχεται από άσχημα αποτελέσματα σε League Cup και FA Cup. Εχει όμως σήμερα την ευκαιρία να βελτιώσει την ψυχολογία της και μάλιστα από νωρίς (στο 1.75 στην αγορά Ημίχρονο/Τελικό).